(Acoustic Enclosure) محفظه آکوستیکی

محفظه آکوستیکی (Acoustic Enclosure)

photo_2018-09-08_02-09-21
photo_2018-09-08_01-06-29
photo_2018-09-08_01-09-04

کاربردها:

صنایع غذایی، صنایع نفت و گاز، نیروگاه ها و تاسیسات ساختمانی و تهویه مطبوع

در مواردی که به دلیل مشکلات فنی، مالی و یا اجرایی امکان کنترل نویز در منبع و یا در مسیر جریان سیال وجود ندارد، از محفظه آکوستیکی (Acoustic Enclosure) استفاده می‌شود. این پوشش آکوستیکی روی دستگاه و یا تجهیز قرار می‌گیرد. طراحی محفظه‌ی آکوستیکی به گونه‌ای است که در صورت لزوم در مواقع تعمیرات و یا بازرسی به راحتی باز شود و در عملکرد دستگاه نیز اختلالی ایجاد نکند.

محفظه آکوستیکی در واقع یک پوشش روی دستگاه و تجهیز می‌باشد که ابعاد آن حتی‌الامکان کوچک و به اندازه دستگاه مورد نظر می‌باشد. طراحی پوشش آکوستیکی به گونه‌ای است که در صورت لزوم در مواقع تعمیرات و یا بازرسی به راحتی باز شده و روی عملکرد دستگاه نیز اختلالی ایجاد نکند.

در شکل روبه‌رو، نمونه‌ی یکی از پروژه های کنترل آلودگی صوتی شرکت صنعت پروژه توس به روش Enclosure در کارخانه‌ی صنایع غذایی گلشاد مشهد دیده می‌شود. این تجهیز برای کنترل صدای اجکتور بخار (Steam Ejector)، توسط شرکت صنعت پروژه توس، طراحی، ساخته و نصب شده است. اجکتور بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد. از این دستگاه برای ایجاد مکش و خلأ در مخازن مجاور به منظور تغلیظ، تبخیر و یا انتقال مواد استفاده می‌گردد. در اجکتور سرعت بخار وارد شده و در مسیر مخروطی همگرا-واگرا به سرعت صوت می‌رسد. این افزایش سرعت باعث کاهش فشار در قسمت پایین اجکتور می‌شود. کاهش فشار ایجاد شده با ایجاد یک ارتباط با مخازن مجاور می تواند باعث مکش و خلأ گردد.

 همان‌طور که در شکل روبه‌رو مشاهده می­‌شود، عکس سمت راست مربوط به قبل و عکس سمت چپ مربوط به بعد از نصب محفظه آکوستیکی روی اجکتور می‌باشد که دقیقاً متناسب با شکل اجکتور ساخته شده است.

مقدار صدا قبل از نصب تجهیز آکوستیکی و بعد از نصب آن روی اجکتور، اندازه‌گیری شده و در نمودار روبه‌رو آمده است. با توجه به این نمودار، مشاهده می‌شود که مقدار حداکثر صدای اجکتور در فرکانس 4000 هرتز می‌باشد که به فرکانس بحرانی معروف است. طراحی آکوستیکی باید طبق این فرکانس انجام شود تا کنترل صدا به شکل مؤثر انجام گیرد. طبق این نمودار، بعد از نصب محفظه آکوستیکی مقدار صدای اجکتور 20 دسی‌بل کاهش یافته و در فرکانس بحرانی، محفظه بیشترین تأثیر را داشته است. این امر نشان‌دهنده طراحی مناسب برای پروژه می‌باشد. نمودار میله‌ای سمت راست نشان می‌دهد که برایند صدا در همه‌ی فرکانس‌ها از مقدار 102 دسی‌بل (A) به 82 دسی‌بل (A) رسیده است.

در شکل روبه‌رو، تصویر قسمت مخروطی محفظه آکوستیکی اجکتور (با طول 4 متر) مشاهده می‌شود. جنس ورق استفاده شده از فولاد ضد زنگ می‌باشد.